Створення комфорту

«Розумний будинок» давно у всіх на слуху, але часто сприймається у вузькому сенсі – як система управління аудіо- і відеоапаратурою. Тим часом його значення набагато ширше, а користь для власників заміського будинку – неоціненна.

Під чуйним керівництвом


Отже, «розумний дім» – це комплекс технічних і програмних засобів, основним завданням якого є спрощення та поліпшення якості управління інженерними системами будівлі. У сучасних заміських будинках він керує освітленням, опаленням , кондиціонуванням, охоронною та пожежною сигналізацією, а також електричними мережами, аварійним обладнанням, домашнім кінотеатром і системою «мультирум». Інженерне обладнання, підключене до системи «розумний дім», працює максимально злагоджено і ефективно (наприклад, система кондиціонування ніколи не буде працювати «проти» опалення), що дозволяє істотно економити на експлуатації заміської нерухомості, робить проживання на тлі природи по-справжньому комфортним.

Характерно, що за допомогою «розумного будинку» можна управляти не тільки окремими інженерними системами, але і їх групами простим натисканням клавіші одного з сценарних вимикачів або кнопки на настінного або переносний сенсорної панелі управління. При цьому в автоматичному чи напівавтоматичному режимі починає втілюватися в життя заданий користувачем при налаштуванні обладнання сценарій.


Прості сценарії припускають, наприклад, управління роботою декількох світильників. Так, повернувшись додому з роботи, за допомогою однієї кнопки можна включити світло відразу у всіх кімнатах. Втім, «розумний дім» з легкістю виконує і більш складні завдання. Наприклад, сценарій «Вечір» дозволить встановити світильники верхнього світла на 10% від максимальної потужності, а групу торшерів – на 50%, закрити жалюзі, включити трансляцію улюбленого телеканалу або радіостанції. Після дотику до кнопки -Сон- світло в спальнях буде плавно погашений, але активується чергове освітлення в передпокої або коридорі, температура в спальнях буде знижена на 1-2 ° С, а до моменту підйому (через 6-8 годин) повертається до комфортних значень . Сценарій «Я йду» забезпечить автоматичне відключення світла у всьому будинку, переклад кліматичної системи в економічний режим,закриття віконниць на вікнах, гаражних воріт і включення сигналізації …

Миша не проскочет

Надзвичайно корисною функцією «просунутих» модифікацій «розумного будинку» є віддалений моніторинг нерухомості. За допомогою відеокамер можна з будь-якої точки світу в будь-який час дня і ночі спостерігати за тим, що діється в котеджі. Все, що для цього буде потрібно, – доступ в Інтернет і знання секретного пароля, що не обходимо для входу в віртуальну систему управління вашим будинком. До речі, з її допомогою можна буде не тільки спостерігати за тим, що відбувається, але і в режимі реальною часу виконувати найрізноманітніші дії, що управляють – активувати і деактивувати систему поливу, для створення видимості присутності в будинку людей включати музику або телевізор, світлове обладнання, управляти системою опалення і кондиціонування. Можна навіть дистанційно відкрити ворота і вхідні двері бажаним гостям, несподіваній до вас в будинок під час вашої відсутності.


Дуже добре справляється «розумний будинок» і з функціями сторожа заміської вілли. Очима і вухами системи є найрізноманітніші датчики і сенсори, встановлені в тих чи інших відповідальних місцях. Наприклад, в санвузлах та на кухні врівень з поверхнею підлоги можуть бути встановлені датчики протікання, які сигналізують про аварію в системі водопостачання, на стінах в кухні і в котельні – датчики витоку газу і СО. Всі без винятку приміщення обладнують пожежними сповіщувачами (реагують на задимлення або полум’я) і датчика ми руху. У разі спрацювання одного з датчиків система виконає необхідні дії для локалізації аварії. Так, у разі протікання води або витоку метану за допомогою електромагнітних клапанів буде негайно перекрито доступ води або газу, будинок буде переведений на аварійне електропостачання.Для локалізації пожежі активуються система пожежогасіння.

Про всі значущі події, що відбуваються в будинку, його власник буде негайно поінформований за допомогою системи SMS-оповіщення або e-mail, а про пожежу або про факт проникнення в будинок грабіжників – охоронні служби.

У прагненні до досконалості

В даний час існують різні підходи до створення системи «розумний дім». Архітектура установок може бути дуже складною. Але в першому наближенні всі системи «розумний дім», що використовуються в заміських котеджах, можна розділити на централізовані і децентралізовані.


Централізовані системи відмінно інтегруються в сучасні котеджі класу люкс. Монтувати їх починають до початку чистової обробки, а завершують роботу часто вже після того, як в котедж вселятся мешканці. Серце установок – центральний контролер, по суті, він є мозком системи, від якого по різним каналам зв’язку (найчастіше по кабелях типу «кручена пара») надходять сигнали до виконавчо-командним блокам, керівним роботою інженерних систем. Виконавчо-командні блоки мають вбудовані мікроконтролери, але програма, що забезпечує злагоджену взаємодію всіх компонентів «розумного будинку», є тільки в централізованому контролері. Користувач може управляти всім інженерним обладнанням за допомогою дуже зручних і стильних сенсорних панелей.

Вибираючи централізовану систему, забудовник отримує найбільш високотехнологічне рішення, що забезпечує першокласну роботу аудіо- та відеообладнання. Але в разі виходу з ладу центрального контролера система може працювати тільки в режимі ручного управління, що тимчасово знижує комфортність проживання.

Для розміщення центрального контролера і допоміжного обладнання може знадобитися простора ніша або навіть маленька кімната. Ну і звичайно, ціна подібного рішення багатьом може здатися надмірно високою.

оптимальні зручності

У децентралізованих системах «розумний будинок» центрального контролера немає. Система складається з датчиків (руху, натискання кнопки, вологості, температури і т. П.) І виконавчих пристроїв (або активаторів). Інтелект системи розподілений між її компонентами – кожен з них має свій мікроконтролер і керуючу програму.


Обмін інформацією між компонентами здійснюється за особливими правилами (для цього використовуються протоколи обміну даними, яких в даний час існує велика кількість) за допомогою того чи іншого інформаційного каналу. Чаші усією використовують кабель типу «кручена пара» (його прокладка здійснюється до початку чистової обробки), за допомогою якого забезпечується передача інформації, а також електроживлення контролерів. Однак для трансляції сигналів підійде і радіоканал або існуюча силова проводка заміського будинку.

Системи, що працюють по радіоканалу і силовій проводці, легко монтуються в котеджах, де вже закінчена чистове оздоблення, так як прокладка додаткових керуючих комунікацій не потрібно. Користувач взаємодіє з децентралізованою системою за допомогою сценарних вимикачів, клавішних панелей, встановлених в тому чи іншому приміщенні, перенастроювати устаткування можна за допомогою ПК.


На високому якісному рівні децентралізовані системи «розумний дім» дозволяють реалізувати нескладні світлові і охоронні сценарії, підходять вони для надійного управління приводами механізмів (наприклад, рольставен), деякими операціями клімат-контролю і ін.

Децентралізовані системи дозволяють управляти великою кількістю компонентів, легко розширюються і конфігуруються. Вони надійні, вихід з ладу будь-якого з їх компонентів не відбивається на працездатності системи в цілому. У міру необхідності систему можна доповнити новими елементами, крок за кроком підвищуючи комфорт управління технікою.

Нова система забезпечення безпеки від Siemens об’єднує всі системи моніторингу, від датчиків руху до тривоги газової витоку, в один пристрій, яким можна управ п’ять віддалено. Аварійна кнопка дозволяє користувачам безпосередньо зв’язатися з поліцією та іншими аварійними службами.