Світло і тепло

Якби вибрали заміське життя, то вам напевно хочеться насолоджуватися природою не тільки виходячи з дому, але і знаходячись всередині. Проекти будинків, які враховують це побажання замовників, стають дедалі популярнішими, адже збереження тепла при великій площі скління фасаду вже не є проблемою. Завдяки сучасним віконним технологіям.


Хто ж буде сперечатися: приємно пити каву у вітальні, поглядаючи в сад через скляну стіну або, прокидаючись, бачити світанок в панорамному вікні спальні, до того ж давно встановлено, що збільшення кількості денного світла в приміщенні позитивно позначається на самопочутті людини. Але у подібного пишноти є зворотний бік. Ще великий архітектор Ле Корбюзьє писав, що історія архітектури – це «історія боротьби за світло, боротьби за вікна». Боротьба ведеться перш за все з тепловтратами, здатними сильно знизити комфортність проживання. Адже 40% втрачається будинком тепла йде саме через віконні прорізи. Природно, чим більше площа скління, тим вище цей відсоток. Робота над заощадженням тепла ведеться відразу в декількох напрямках.

Вікно в профіль

Найдоступніші за ціною профілі з полівінілхлориду. Теплоізоляція в них досягається насамперед за рахунок повітряних камер. Мінімальна кількість повітряних камер в нашому кліматі – три, але краще чотири. Кожна з них збільшує опір теплопередачі, і, за великим рахунком, важливо саме воно, а не сама кількість камер. Мінімальне значення цієї величини для вікна – 0,51 м 2 ° С / Вт (для самого ПВХ-профілю – 0,6 м 2 ° С / Вт), якщо площа вікна не більше 25% від площі стіни. І 0,56 м 2 ° С / Вт, якщо мова йде про масштабне скління. Якщо опір теплопередачі менше – ви будете мерзнути, скільки б не було камер в профілі.


Ховаються елементи з ПВХ мають обмеження розмірів – до 2 м 2 , глухі – 3-5 м 2 . При склінні більшої площі їх комбінують.

Панорамне скління дозволяє виконати більш дорогий алюмінієвий профіль. Багатокамерні конструкції зі вставками-термомостами в такому профілі успішно борються з теплопровідністю металу. Чим вище коефіцієнт опору теплопередачі і питома міцність, тим складніше і дорожче виходить конструкція.

Дерев’яні вікна багатьом здаються ідеальними для заміського будинку. Деревина, безумовно, має хороші теплоізоляційні властивості. Але коли мова йде про великі площі скління, потрібно пам’ятати, що дерево – матеріал живий і примхливий. Переваги дерева без його недоліків втілюють дерево-алюмінієві конструкції, які є і найдорожчими.

Крім конструкції і матеріалу профілю, величезне значення має якість монтажу.

Неспеціалісту проконтролювати цей процес досить складно. Можна, звичайно, вивчити інструкцію по монтажу і стежити за роботою монтажників, але краще вибрати надійну фірму з відомим ім’ям. Однак довіряй, але перевіряй. Тому в будь-якому випадку запитайте у монтажників схему установки із зазначенням застосовуваних монтажних матеріалів, а також перевірте наявність сертифікатів про довговічність матеріалів (мінімум 20 умовних років експлуатації) і висновок органів санепідемнагляду.

скло анфас

Для якісної теплоізоляції в районах з помірним кліматом необхідний як мінімум двокамерний склопакет. Якщо ж площа скління дійсно велика, мінімумом краще не обмежуватися – чим більше площа скла, тим вище тепловтрати.


Втім, є й інший варіант – не збільшувати кількість камер, а встановити склопакети з низькоемісійним склом.

Тепловідбивне внутрішнє покриття скла дозволить «зловити» все сонячне тепло, яке дістанеться на частку приміщення, і зберегти його в кімнаті, не випустивши назад. Такі скла – з селективними оптичними властивостями – відбивають енергію довгохвильового інфрачервоного діапазону. Досягається ефект тепловідображення двома способами. Тверде покриття (К-скло) – це шар оксиду металу, який наноситься на скло в гарячому стані в процесі його виробництва. Коефіцієнт опору теплопередачі однокамерного склопакета з використанням К-скла становить 0,61 м 2 ° С / Вт. М’яке покриття (I скло) наноситься на вже готове скло методом катодного розпилення в магнітному полі. Опір теплопередачі у I скла – 0,67 м 2° С / Вт. При цьому внутрішня сторона скла зберігає температуру +14 ° С і відображає теплові промені у бік їх випромінювача. Тобто взимку таке скло не дає приміщенню охолоджуватися, а влітку не дозволяє сонця перегрівати кімнату. Камери в склопакетах з низькоемісійним склом зазвичай заповнюються повітрям, а інертним газом. Це істотно продовжує термін життя вікна, так як інертний газ не зменшується в об’ємі під дією охолодження, а тому не дає додаткового навантаження на склопакет. До того ж інертний газ додатково підвищує теплоізоляційні властивості склопакета.

Склопакети, вироблені за технологією «Теплове дзеркало», в поки зустрічаються рідко – звичайно в так званих «пасивних» будинках, так як максимально підвищують енергоефективність вікон. Принцип дії полягає в тому, що у внутрішньому просторі склопакета натягуються нізкоеміссионниє прозорі мембрани, що відображають практично всі теплові потоки, які намагаються залишити приміщення через вікно.

Поду і зігріємо

Які б профіль і склопакет не використовувалися, по опору теплопередачі вікно не може зрівняти зі стінових матеріалом. А значить, його внутрішня сторона при мінусових температурах за бортом буде холодніше. Це загрожує випаданням на склі конденсату, та й елементарно створить дискомфорт для знаходиться поряд. Вирішити цю проблему можна шляхом установки під вікнами радіатора або інфрачервоного oбогревателя.


При склінні від підлоги до стелі фахівці рекомендують використовувати повітряне опалення. Устя повітропроводів в цьому випадку розташовуються поруч з заскленим фасадом. Теплий повітряний потік уздовж скла запобіжить випадання конденсату, створить більш комфортний клімат в безпосередній близькості від вікна і забезпечить рівномірний прогрів приміщення.

Якщо ви зупинилися на проекті будинку з кутовим склінням, приділіть особливу увагу питанню обігріву. Кут будинку взагалі найскладніше місце, навіть якщо він не засклений – адже саме тут в першу чергу накопичується вогкість, мерзлякуватість і вогкий. Тому наявність потоків теплого повітря в заскленому кутку – не примха, а абсолютна необхідність.

Крім конструктивних способів зниження тепловтрат, існують прийоми, більше пов’язані з архітектурі, ніж до технологій. Так, наприклад, ще на стадії прив’язки проекту до ділянки зверніть увагу, на яку сторону світла виходитимуть найбільші вікна. Добре, якщо це буде південь або південний захід – приміщенню дістанеться більше сонячного тепла і світла.